ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בג"ץ מבהיר: הצו להקפאת מבצע גירוש מבקשי מקלט אינו מוגבל בזמן

תאריך: 20.3.18 מקור: הארץ, לי ירון

בג"ץ הבהיר היום (שלישי) בדיון על מבקשי המקלט כי הצו הארעי להקפאת הגירוש יישאר בתוקף עד להודעה חדשה. בשבוע שעבר הקפיא בג"ץ באופן זמני את מבצע גירוש מבקשי המקלט לרואנדה ולאוגנדה. המדינה לא תוכל לכלוא מבקשי מקלט נוספים בכלא סהרונים עד ששופטי בג"ץ יקבלו את החלטתם הבאה בנושא, אך מבקשי מקלט שיסכימו לעזוב את ישראל כחלק מהליך "עזיבה מרצון" יוכלו לעשות זאת. מבקשי המקלט שכבר נכלאו בסהרונים לא ישוחררו בתקופה זו.

בהחלטה שקיבל הערב בג"ץ בעתירה שהגישו עו"ד איתי מק ועו"ד אביגדור פלדמן, דורשים השופטים אסתר חיות, חנן מלצר וניל הנדל מהמדינה לספק לבית המשפט עד השבוע הבא נתונים על מספר האנשים המיועדים לגירוש וההליכים שננקטו בעניינם עד כה.

"המדינה אינה מתכוונת להרחיק מישראל בשלב זה נשים, קטינים, מי שהוא הורה לקטין הסמוך על שולחנו, מי שמשטרת ישראל הודיעה לגביו כי ישנן ראיות לכאורה לכך שנעברה לגביו עבירה של סחר בבני אדם או עבירה של החזקה בתנאי עבדות וכן מי שהגיש בקשת מקלט עד ליום 1.1.2018", כתבו השופטים. "על כן, יפרטו המשיבים בתגובה המשלימה שעליהם להגיש עד יום 26.3.2018 גם כמה אנשים מועמדים להרחקה על פי נהלים אלה וכן יפרטו, בפילוח מספרי, באיזה שלב מצוי הליך ההרחקה של מועמדים אלה". 

סיגל קוק אביבי, אחת העותרות, אמרה ל"הארץ" כי "ככל שעובר הזמן מתבהר שממשלת ישראל מבקשת לקדם מדיניות של גירוש מבקשי מקלט בכפייה, כשבפועל אין לה בעצם לאן לגרשם, ולא הסכם שיאפשר לה לעשות זאת". לדבריה, "הגירוש בכפייה מתברר כמהלך פוליטי שנועד להתחנף לבסיס האלקטורלי של מפלגות הימין, מבלי שבעצם קיים בסיס משפטי או אפשרות מעשית למדיניות גירוש המוני. כל זאת לא ימנע מהממשלה להמשיך ולדחוק את מבקשי המקלט למסע פליטות מסכן חיים".

הצו המקפיא את מבצע הגירוש ניתן בשבוע שעבר בעקבות דיון שבו ביקשה חיות כי המדינה תשוב ותבחן אם חל חיסיון על הסכם הגירוש החדש עם שתי המדינות, שהמדינה מתייחסת אליהן כ"מדינה שלישית". 

גירוש מבקשי המקלט הראשונים אמור היה לצאת לפועל בתחילת אפריל. על פי תוכנית המדינה, רשות האוכלוסין וההגירה תחל הרשות בפעולות אכיפה נגד מי שיידרשו לעזוב ונגד מעסיקיהם. מבקשי המקלט שלא יעזבו ייכלאו, והמעסיקים ייקנסו. בנוסף, מענק העזיבה בסך 3,500 דולר הניתן לעוזבים את ישראל יופחת בהדרגה.

בדפים שחולקו למבקשי מקלט שנדרשו לעזוב לרואנדה נכתב כי יקבלו "אישור שהייה אשר יאפשר לך לעבוד במדינה ותבטיח את אי הרחקתך למדינת מוצאך". בשורת כתבות סיפרו ל"הארץ" מבקשי מקלט שגורשו כי מיד אחרי נחיתתם ברואנדה ובאוגנדה המסמכים שקיבלו בארץ נלקחים מהם. הם העידו כי הם מתקשים למצוא מגורים ועבודה, וכי לא הוכרו כפליטים.

השופט מלצר אמר בדיון בשבוע שעבר כי העובדה שבמדינות השלישיות מכחישים את ההסכם לגירוש מרצון של מבקשי המקלט עלולה להוות בעיה למגורשים. לדבריו, הסכם כזה הכרחי להגנה על מבקשי המקלט בארצות שאליהן יגורשו. "אם תהיה הפרה הם יוכלו לפנות לערכאות שם ואז יוכלו להציג את ההסכם. כשאומרים כאן שאין הסכם מה הם יציגו שם?", שאל את נציגת הפרקליטות, מבלי לנקוב בשמות המדינות.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5931789