ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בג"ץ למדינה: גבשי תוך 90 יום מדיניות למתן שירותי רווחה עבור מבקשי מקלט

תאריך: 26.11.18 מקור: הארץ, לי ירון

בג"ץ הודיע היום (שני) למדינה כי עליה לגבש מדיניות ברורה בנוגע למתן שירותי רווחה למבקשי מקלט תוך 90 יום. השופטים ביקרו את המדינה על העיכוב בנושא, לאחר שביולי האחרון המליץ צוות בראשות מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, שלמה מור יוסף, לפתוח באופן חלקי את לשכות הרווחה למבקשי מקלט. כיום המחלקות השונות לשירותים חברתיים לא מעניקות טיפול סוציאלי לנזקקים של אוכלוסייה זו, אלא במקרים חריגים של סכנת חיים.

בג"ץ דן בסוגיה בעקבות עתירת א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל) נגד שר הרווחה, חיים כץ, בדרישה לפתוח את הלשכות בפני מבקשי מקלט. "לא הגיע הזמן להחליט?", שאלה בדיון נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות את נציג המדינה עו"ד רן רוזנברג. זאת לאחר שרוזנברג אמר שההמלצות - שפורסמו אתמול ב"הארץ" - הוגשו לפני חמישה חודשים אך חילוקי דעות בין משרדי הממשלה מונעים את אישורן ויישומן הסופי. הצוות בראשות מור יוסף המליץ בין היתר להשקיע 26 מיליון שקל בנושא. אולם, השר כץ דורש כי אם התקציב שיוקצה למחלקות הרווחה לטיפול במבקשי המקלט ייגמר, משרד האוצר יספק לטובת זאת תקציבים נוספים. סוגיה נוספת שלא נפתרה היא אם גם משרד הבריאות יתקצב טיפול רפואי עבור מבקשי מקלט שזקוקים לסיוע.

השופטים חיות, דפנה ברק-ארז ועוזי פוגלמן הורו למדינה לעדכן את בית המשפט על החלטת השרים בנוגע להמלצות תוך 90 יום. עוד נקבע כי עמותת א.ס.ף תצרף את המרכז לשלטון מקומי כמשיבים לעתירה, לאור העובדה שמחלקות הרווחה שיספקו את השירותים עבור מבקשי המקלט כפופות לרשויות המקומיות.

 

מיכל פינצ'וק, מנכ"לית א.ס.ף, אמרה בעקבות הדיון: "צר לנו על שבית המשפט שיתף פעולה עם התמהמהות משרדי הממשלה באישור ההמלצות של הוועדה הבין-משרדית בראשות מור-יוסף. כולי תקווה כי בתום 90 היום הנוספים נתבשר כולנו כי לשכות הרווחה יפתחו גם בפני מבקשי מקלט נזקקים, המשוועים לתמיכה וסיוע".

לפי הנכתב בעתירה, על המדינה להעניק שירותי סעד לכל 'נזקק', ללא קשר לתושבות או אזרחות. "המדיניות הנוכחית של משרד הרווחה התקבלה בהחלטה מנהלית ללא כל הסמכה, תוך אפליה ובניגוד לחוקי היסוד של מדינת ישראל ולהוראות האתיות המחייבות עובדים סוציאליים", נמסר מא.ס.ף, "מבקשי המקלט שוהים במשך שנים באופן חוקי במדינת ישראל תחת מדיניות של הגנה מפני גירוש אך הם נותרים ללא מעמד מוסדר וזכויות בסיסיות. הרוב המכריע של מבקשי המקלט מצליח לשרוד בישראל על אף הטראומות הקשות שחוו ולמרות המדיניות הקשה כלפיהם. אולם, ישנם הזקוקים לתמיכה וסיוע: נשים נפגעות אלימות, אנשים ונשים שהוחזקו, עונו ונאנסו במחנות עינויים בדרכם לישראל, אנשים עם מוגבלות - רבים מהם מתקשים להתפרנס בכוחות עצמם, למצוא קורת גג וסובלים מרעב. קבוצות פגיעות אלו אינן מקבלות מענים שיאפשרו להם חיים בכבוד בסיסי".