ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בג"ץ חשף את השקר – התקשורת מסתירה אותו

צילום: אקטיבסטילס
תאריך: 17.9.13 מקור: שרון ליבנה, מגפון

התקשורת עולצת סביב פסיקת בג"ץ שביטלה בהרכב מיוחד של תשעה שופטים את התיקון לחוק למניעת הסתננות בטענה שאינו חוקתי. זו שוב הזדמנות נהדרת לקרבות מסך בין "שמאלנים" ו"ימנים", "תושבים" מול "פליטים", "צפונים" מול "דרומים", "יפי נפש" מול "גזענים". והעיתונאי התורן יושב באמצע כמי שאינו יודע לשאול ורוחץ בניקיון כפיו.

לתקשורת תפקיד מרכזי בעיוות הנושא לכדי מלחמה נואלת בין "תושבי דרום תל אביב" לבין הפליטים וישראלים התומכים בהם. הפוליטיקאי הממוצע, שמעולם לא היו לו מה להציע לנו, שמח לרכוב על הגל ולהציג עצמו כמגן החלשים בה בשעה שהוא מאשר את הקיצוץ בקצבאותיהם.

גם אליטת התקשורת נזכרת לפתע כי יש לה מחויבות כלשהי לתושבים מוחלשים ומופקרים וממהרת להתייצב "לצדם" נגד הפליטים שאותם היא מכנה "מסתננים". זו הזדמנות מצוינת לנקות את מצפונה על כך שבשאר ימות השנה היא מפקירה את האוכלוסיות המוחלשות במהדורות החדשות, ושמה אותן ללעג בתוכניות הריאליטי והסאטירה.

במקום לנצל את ההזדמנות שיצר פסק הדין היוצא דופן ולהתחיל דיון פורה המבוסס על עובדות ומידע, ממשיכה התקשורת לטפח ריבים מתלהמים שבהגדרה לא יהיה להם פתרון. שהרי אם מוסכם על כולם שזה או ה"תושבים" או "הפליטים" – ברור לכל יהודי כשר במי הוא צריך לצדד.

אבל השקר המתמשך הזה אינו משרת אף אחד פרט לסדר הקיים. חברי הקואליציה ממשיכים להבטיח לציבור דברים שאינם יכולים לקיים: הסכם שלא קיים עם אוגנדה, כליאה המונית שלא אפשרית, גירוש – שאסור לישראל להוציא לפועל. במציאות, ממשיכים פליטים ותושבים ותיקים כאחד לסבול ממציאות קשה של צפיפות, הזנחה עירונית, היעדר תשתיות ופגיעה קשה ביטחון האישי בשכונת מגוריהם.

רמת הדיון הרדודה בתקשורת מעלה תהיות לגבי העיתונאים – האם בכלל קראו את פסק הדין? מדוע אינם מפנים אל הפוליטיקאים שאלות אמיתיות שעד היום לא ניתנו להן תשובות? האם אחרי שש שנים של התדרדרות מתמשכת לא הגיע הזמן לבדוק את הנחות המוצא שלנו?

השקר העיקרי שנחשף בפסק הדין, אם כי בין השורות, הוא העומד בבסיס ההתייחסות אל מבקשי המקלט כ"מסתננים" ומהגרי עבודה. טרם נמצא העיתונאי שיכריח את הפוליטיקאים לענות לשאלה הבסיסית ביותר: אם הם מהגרי עבודה, מדוע לא מגרשים אותם? והלא ישראל מגרשת מאז ומתמיד בלי בעיה מהגרי עבודה לא-חוקיים מכל מדינה בעולם.

כשני-שלישים ממבקשי המקלט האפריקאים בישראל הם מאריתריאה. לאריתריאה יש יחסים דיפלומטיים עם ישראל ושגרירות ברמת גן. מדוע ישראל מעולם לא גירשה את האריתריאים, פרט למקרים בודדים שבהם חתמו כלואים על "הסכמה להחזרה מרצון"?

שאלו את הפוליטיקאים אם שמעו על רצח העם בדרפור שבסודן, שנמשך כבר עשר שנים. רוב רובם של 15 אלף מבקשי המקלט הסודנים בישראל הם מדרפור, ואיש מהם לא הוכר כפליט מעולם.

על כל עיתונאי שמכבד את תפקידו לקרוא היטב את פסק הדין ולשאול שאלות נוקבות את אותם פוליטיקאים שממשיכים לשקר במצח נחושה לציבור בוחריהם. במקום להמשיך לטפח את הקרע והאיבה כמו בתכנית ריאליטי, תנו הזדמנות במהדורת החדשות לדבר באמת, להקשיב, ולחדש. בלי ססמאות, בלי שקרים, בלי התלהמות. אל תזלזלו בקהל שלכם – הוא צמא לדברי טעם, ובעיקר – לתקווה.

 הכותבת עובדת בא.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

http://megafon-news.co.il/asys/archives/176981