ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בג"ץ התיר לשכן מבקש מקלט נכה במוסד למוגבלים שכלית

תאריך: 4.3.19 מקור: הארץ, לי ירון

בג"ץ דחה עתירה נגד משרדי הרווחה והבריאות ועיריית תל אביב בגין אי טיפול לאורך כשנה במבקש מקלט בעל נכות קשה המתגורר ברחוב. שופטי בג"ץ דפנה ברק־ארז, עוזי פוגלמן ועופר גרוסקופף דחו את העתירה של הארגונים היא"ס וא.ס.ף וקבעו כי הפתרון שהציעה הרווחה — השמתו של מסל בן ה–67 במוסד לבעלי מוגבלות שכלית־התפתחותית — הינו סביר וכי אין לדחותו על הסף.

"עניינה של עתירה זו בדרישת העותר כי המשיבים ימצאו מענה במסגרת מתאימה לעותר, מבקש מקלט ממוצא אריתראי, שבשל תאונת דרכים הוא 'מוגבל וחסר יכולת לכלכל את עצמו ולדאוג לעצמו' באחת מהמסגרות החוץ־ביתיות או במסגרת מתאימה אחרת", נכתב בפסק הדין. "הוצע פתרון של קליטה במעון המופעל על ידי משרד הרווחה, שכולל מעטפת רחבה ותומכת, הכוללת תזונה, טיפול רפואי ונפשי ופעילות העשרה במישורים נוספים. בא־כוח העותר מסתייג מהפתרון, בשל אפיוני האוכלוסייה במעון. בתגובה לכך, הבהירה המדינה, כי גורם מקצועי מטעמה בחן את התאמת העותר לשהייה במעון המוצע. בנקודת זמן זו, סבורים אנו כי יש מקום לבחינה של הפתרון המוצע על ידי העותר הלכה למעשה, להבדיל מדחייתו על הסף".

השופטים קבעו כי אם מסל ירצה לערער על התאמת הפתרון שהוצע, המדינה הסכימה כי יוכל לפנות לוועדת ערר. בדיון הוסיפה השופטת דפנה ברק-ארז: "דומה שהמדינה עשתה מאמצים משמעותיים ביותר וזו נקודת המוצא".

בתגובה השיב עו"ד נמרוד אביגאל מהיא"ס: "ההצעה היחידה כרגע לשיטת המדינה היא לשים אותו במוסד לאנשים עם פיגור שכלי בינוני־קשה וזו תוצאה שאינה מותאמת לו. זו הצעה מזעזעת". לכך השיבה השופטת ברק־ארז: "אפשר להגיד שההצעה לא מקובלת, לא ממצה וכו', אך להגיד הצעה מזעזעת? זה לא במקום".

מוסדות לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית הם מוסדות סגורים המיועדים לאוכלוסייה זו בלבד. לא משולבים בהם אנשים ללא מוגבלות שכלית, משום שהאחרונים לא מקבלים במוסדות כאלה טיפול המותאם לבעיותיהם ולא מצליחים להשתלב בהם. משרד הרווחה מפעיל מסגרות לדרי רחוב ולקשישים שמתאימות למצבו של מסל ומפנה אליהן ישראלים במצב דומה לשלו.

בזה אחד זה דחו את מסל מוסדות המיועדים לו: מוסדות לקשישים בפיקוח הרווחה סגרו בפניו את הדלת מאחר שאין לו ביטוח רפואי, ובמשרד סירבו לשכן אותו במוסדות לדרי רחוב משום שהוא "אינו מיואש", כלשונם.

בתשובה שנתנה הרווחה לבג"ץ בחודש שעבר, בתגובה להגשת העתירה, הודיעו כי נמצא פתרון עבור מסל — שיבוצו במוסד לבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית. "לפנים משורת הדין, נמצאה לעותר מסגרת הולמת, המתאימה לצרכיו כפי שאלו עולים מהעתירה, וזו כוללת דיור, מזון, מעטפת טיפולית, אפשרות תעסקותית, מרפאה קהילתית צמודה ובאפשרותה לקלוט את העותר מיידית", נכתב בתשובה. בעקבות זאת, ביקשו ברווחה למחוק את העתירה.

מדובר במעון כפר נחמן, שבו שוהים 118 דיירים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית והנמכה קוגנטיבית. ברווחה טוענים כי מסגרת זו "ודאי עדיפה עשרות מונים על המצב המתואר כרגע בעתירה, שבה נכתב שוב ושוב כי העותר זקוק בדחיפות לקורת גג ולמזון כדי לאפשר לו להשתקם".

 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6984152