ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בג"ץ ביטל את הצו הארעי שאסר על זימון מבקשי מקלט חדשים לחולות

תאריך: 30.12.14 מקור: הארץ, אילן ליאור

בג"ץ ביטל היום (שלישי) את הצו הארעי שאסר על המדינה להוציא זימונים חדשים למתקן חולות ולכלוא מבקשי מקלט בסהרונים כצעד ענישה. השופט יורם דנציגר דחה את בקשת ארגוני זכויות האדם להוציא צו ביניים שיקפיא את עיקרי החוק החדש עד לבירור העתירה נגדו. נשיא העליון, אשר גרוניס, קבע כי העתירה נגד חוק ההסתננות תידון בהקדם בפני הרכב של תשעה שופטים. 

"לאחר שעיינתי בכתובים, לרבות כתב העתירה והבקשה למתן צו ביניים, תגובת המשיבים והתגובות לתגובות, הגעתי לידי מסקנה כי יש לבטל את הצו הארעי שניתן בהחלטתי מיום 18.12.14 ובשלב זה לא להיעתר לבקשה לצו הביניים", כתב דנציגר בהחלטתו. במקביל, פרסמה היום רשות האוכלוסין וההגירה נתונים לפיהם במהלך שנת 2014 עזבו את ישראל 6,414 מבקשי מקלט, בעוד רק 21 נכנסו לשטחה.

בסוף השבוע ביקשה המדינה מבג"ץ לבטל לאלתר את הצו הארעי, והגישה את תגובתה לבקשה להוצאת צו ביניים לחוק למניעת הסתננות, ששתי גרסאותיו הקודמות נפסלו בבית המשפט. גם בעתירות של ארגוני זכויות האדם שהסתיימו בפסילתן של שתי הגרסאות הקודמות של התיקון לחוק למניעת הסתננות, לא ניתן צו ביניים. בג"ץ הוציא צו ביניים בהליך חוקתי רק פעמיים בעבר: פעם אחת הקפיא את החוק שהתיר לפתוח בית סוהר פרטי בישראל ופעם שנייה בהסכמת המדינה, כשהחליט להקפיא את החוק שהסדיר את הפעלת ערוץ 7. 

"אנו מצרים על ההחלטה ומקווים שמועד לדיון ייקבע במהירות האפשרית", מסרו הבוקר ארגוני זכויות האדם. "כמו כן, אנו מקווים שבית המשפט העליון ישכיל גם הפעם לפסול חוק נוסף המתעלם מפסיקותיו הקודמות, ממשיך מדיניות זהה ומתעלל באלפי מבקשי מקלט שאינם ברי-גירוש". 

"זה עצוב. זה המשך לדיכאון ולמצב הנוראי הזה", אמר מוטסים עלי, אזרח סודאן, ממנהיגי קהילת מבקשי המקלט, המוחזק בחולות זה שבעה חודשים. "ידענו שהסיכויים מאוד נמוכים לשחרר את האנשים מחולות. אנחנו יודעים שהמדינה חייבת לשלוח אנשים לסהרונים ולחולות כדי לייאש אותנו ולהוציא אותנו מכאן. אני רוצה להעביר מסר למדינה ולאזרחים שכן רוצים זה לא משנה כמה חודשים או כמה שנים ישימו אותנו במתקן חולות, אבל בסופו של דבר חוץ מעינוי אנשים חפים מפשע לא יצא מזה שום דבר. אין לנו ברירה אחרת, אם היה לנו מקום ללכת לא היינו נשארים פה. אנחנו נמצאים בחולות ונאבקים למען זכויותינו הבסיסיות ומקווים שהמצב ישתנה".

המרכז למדיניות הגירה ישראלית, שביקש להצטרף כמשיב לעתירה, בירך על ההחלטה. "דחיית צו הביניים הוא הכרחי ומתבקש, לאור העובדה שמדובר בחקיקה ראשית של כנסת ישראל ומתן צו ביניים היה פוגע באופן חמור באזרחי מדינת ישראל ותושבי דרום תל אביב בפרט", אמרה מנהלת המרכז אורלי יוגיר. "אנו מקווים כי בדחיית הבקשה יש כדי לרמוז על הצפוי בעתירה כולה, שיש לדחותה על הסף ולאשר למדינת ישראל להוציא את מסתננים העבודה ממרכזי הערים ומשטח מדינת ישראל". 

המדינה הזהירה כי אם הצו הארעי ייוותר על כנו או שיוצא צו ביניים דומה לו, יבוטלו ב-16 בינואר כל הוראות השהייה אשר מכוחן מוחזקים במתקן חולות 2,242 מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה. זאת, משום שהחוק החדש קובע שיש צורך להוציא תוך 30 יום מיום כניסתו לתוקף הוראות שהייה חדשות לכל המוחזקים בחולות. "ככל שכך יקרה, אזי צו הביניים המבוקש בעתירה יגרור עמו את סגירתו לאלתר של מרכז השהייה 'חולות', עד להכרעתה של העתירה, תוך מניעת יכולתה של המדינה להורות על פתיחתו ואיכלוסו מחדש במהלך תקופה זו", נכתב.

עוד טענה המדינה בתשובתה כי התיקון החדש לחוק שונה באופן מהותי מקודמו, שנפסל לפני שלושה חודשים בבג"ץ. המדינה ציינה כי החוק החדש קיצר משנה לשלושה חודשים את תקופת הכליאה של מבקשי מקלט חדשים בסהרונים. כמו כן, מגבילה החקיקה לשנה ושמונה חודשים את תקופת ההחזקה של מבקשי מקלט בחולות, מצמצמת משלוש פעמים לפעם אחת את חובת ההתייצבות של השוהים במתקן לרישום נוכחות ואוסרת על זימון אוכלוסיות מסוימות.

מאות מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה הפגינו בשבת מחוץ לחולות במחאה על המשך החזקתם במתקן. המפגינים צעדו סביב המתקן, כשהם נושאים שלטים שעליהם נכתב בעברית ובאנגלית: "ביקשנו מקלט, קיבלנו כלא", "חולות אינו מקום בטוח", "די לגרש לרואנדה ולאוגנדה", "מה יהיה לאחר 20 חודשים?" ו"כבדו בבקשה את החלטת בית המשפט העליון". 

"אנחנו חותמים עכשיו פעם אחת ביום במקום שלוש פעמים, אבל זה לא שינה שום דבר", אמר אז באנגלית ל"הארץ" עמאן, מבקש מקלט מאריתריאה, השוהה בישראל זה שבע שנים ומוחזק בחולות כבר עשרה חודשים. "אנחנו צריכים להישאר בחולות 20 חודשים, אין בזה שום היגיון כל עוד לא נדע מה יקרה איתנו אחר כך. המצב גרוע עוד יותר למבקשי מקלט שעוד לא נמצאים בחולות".

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2525141