ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ארגוני זכויות האדם: לעצור הטסת מבקשי המקלט לאוגנדה, ישראל מפקירה אותם

ActiveStills
תאריך: 6.4.14 מקור: הארץ, אילן ליאור
ביקורת על התנהלות המדינה בעקבות תחקיר "הארץ" שפורסם בשישי האחרון וחשף כי ישראל שולחת לרואנדה ולאוגנדה מבקשי מקלט המסכימים ל"עזיבה מרצון", מבלי להבטיח את הסדרת מעמדם, לדאוג להם למסמכים ואישורים רשמיים או לוודא שיוענקו להם זכויות בסיסיות. 
 
מבקשי המקלט מעידים כי לאחר הגעתם אין להם כל קשר עם נציגים רשמיים של מדינת היעד או של ישראל וכי איש אינו מסייע להם או דואג לגורלם. לפני שבוע וחצי דיווח שר הפנים, גדעון סער, כי עד כה יצאו לשתי מדינות שלישיות 81 מבקשי מקלט. ישראל מסרבת להתייחס לזהות המדינות הקולטות את מבקשי המקלט ולתוכן ההסדרים עמן.
 
ח"כ מיכל רוזין (מרצ), הודיעה כי תכנס ישיבה מיוחדת של ועדת העובדים הזרים בכנסת, בראשה היא עומדת, לדון בהסדרים עם המדינות השלישיות. "בזמן ששר הפנים מתפאר במספר מבקשי המקלט שעזבו את הארץ בחודשים האחרונים, ועל רקע העתירה נגד החוק למניעת הסתננות, הדיווחים מהשטח מגלים מציאות מעוררת דאגה", אמרה אמש רוזין בעקבות התחקיר. "מדינת ישראל אחראית לגורלם של מבקשי המקלט המתדפקים על דלתה, אך במקום להגן עליהם המדינה שולחת אותם בחיפזון ובחשאיות למדינות שלישיות ללא סידורים מתאימים ומפקירה אותם לגורלם. כל זה קורה מתחת לרדאר, ללא שקיפות ופיקוח".
 
"עדויות אלו הן רק שבריר מהתמונה האמיתית בשטח ומהאמת המכוערת מאחורי ההתרברבויות של ראש הממשלה ושר הפנים על מספר מבקשי המקלט החוזרים 'מרצון'", אמרה עדי דרורי־אברהם, רכזת קמפיין פליטים באמנסטי אינטרנשיונל ישראל. "מדינת ישראל מעמידה את מבקשי המקלט מול שתי אפשרויות: מאסר לזמן בלתי מוגבל או עזיבה 'מרצון'. אלו הנאלצים ללכת אל הלא נודע מוצאים עצמם במדינות שבהן זכויות אדם הן מילה גסה, ואשר לא יהססו לגרשם למדינות מהן ברחו ושם יהיו חשופים לסכנת עינויים, כליאה ללא משפט ומוות. זוהי הפרה גסה של אמנת הפליטים עליה חתומה ישראל".
באמנסטי מציינים כי הארגון ממשיך לתעד הפרות זכויות אדם רבות ברואנדה ובאוגנדה. הארגון קרא לשר הפנים, גדעון סער, "לעצור לאלתר את כל הגירושים, עד אשר תפרסם הממשלה את ההסכמים עם אותן מדינות שלישיות ותוכיח כי היא אינה מפקירה אנשים לגורלם". 
 
"החשאיות סביב ההסכמים מדאיגה מאוד", אמרה רעות מיכאלי, מנכ"לית המוקד לפליטים ולמהגרים. "ללא חשיפת הפרטים והצגת ערובות לפיהן המדינות מעניקות הגנה ומעמד למבקשי המקלט, מדובר בפועל בגירוש בלתי חוקי לסודן ולאריתריאה עם עצירה בדרך". מיכאלי הוסיפה כי "כלל לא ברור אם מישהו הבהיר מה צפוי להם במדינות אלה לפני עזיבתם, והאם אפשרו להם לקבל החלטה מושכלת. העובדה שמבקשי המקלט נכנעים ומוכנים להימלט לכל מקום, ובלבד שיעזבו את ישראל, ממחישה את הלחץ הכבד המופעל עליהם – במתקני הכליאה ומחוץ להם – בניגוד לכל דין בינלאומי".
 
בתשובה לפניית "הארץ" לתגובת היועמ"ש, יהודה וינשטיין, לעדויות שהופיעו בכתבה נמסר ממשרד המשפטים: "מבלי להתייחס לזהות המדינות, מדינת ישראל הגיעה להסדרים עם שתי מדינות בהן קיימות ערובות לביטחונם ושלומם של האנשים היוצאים אליה. פרטי ההסדרים נבדקו ואושרו ע״י משרד החוץ וע״י היועץ המשפטי לממשלה".
 
שר הפנים גדעון סער לא השיב לפניית "הארץ". לא ניתן היה להשיג את תגובתה של יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב (ליכוד), השוהה בחו"ל. יועץ התקשורת של רגב, מאיר סויסה, מסר כי הפרטים ייבדקו בימים הקרובים.