ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ארגוני זכויות אדם עתרו לבג"ץ נגד החוק המחייב מבקשי מקלט להפריש 20 אחוז משכרם

צילום: יותם גדרון
תאריך: 13.3.17 מקור: הארץ, אילן ליאור

ארגוני זכויות אדם עתרו היום (שני) לבג"ץ בדרישה לבטל את החוק המחייב מבקשי מקלט להפריש מדי חודש 20% משכרם לקרן פיקדון, שאותם יוכלו לקבל רק בצאתם מישראל.

הכנסת אישרה את החוק בקריאה שנייה ושלישית לפני כחודשיים וההסדר החדש צפוי להיכנס לתוקף ב-1 במאי. החוק קובע כי המעסיקים יחויבו להפריש לקרן הפיקדון עוד 16% מגובה המשכורת של מבקש המקלט, והמדינה תוכל לחלט חלק ניכר מהסכום שיצטבר בקרן אם מבקש המקלט לא יעזוב את הארץ במועד שנקבע לו. החוק נועד לשמש תמריץ למבקשי המקלט לעזוב את ישראל.

את העתירה הגישו עמותת קו לעובד והתכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב בשם שישה ארגוני זכויות אדם ושבעה מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן. בעתירה נטען כי החוק נועד למרר את חייהם של מבקשי המקלט ולדרדר אותם לעוני, במסווה של הבטחת זכויותיהם הסוציאליות.

"במקום שוויון בזכויות – אפליה קשה בשכר נטו, לצד פגיעה בקניין וביכולת להתקיים בכבוד. במקום הגנה על זכויות סוציאליות – מנגנון קנסות דרקוני המכרסם בהן", נכתב בעתירה שהגישו עורכי הדין אלעד כהנא, ענת בן דור ומיכל תג'ר. לעתירה צורפו תצהירים של מבקשי המקלט שאומרים שיתקשו לעמוד בנטל הכלכלי אם יקוצץ שכרם ב-20%, אך בכל מקרה לא ישובו למולדתם בשל הסכנה הנשקפת להם שם.

"תוצאתו הצפויה של ההסדר הרת גורל וקשה, באופן בלתי נתפס ממש. למשך תקופה ממושכת שאיש אינו יודע לצפות, תיגזל חמישית משכרם הזעום של מבקשי מקלט. קבוצת העובדים מהחלשות ביותר בשוק העבודה הישראלי, תשתכר שכר שיהיה, קרוב לוודאי, נמוך באופן ניכר משכר המינימום", נכתב בעתירה. "קבוצת אוכלוסייה אשר ממילא נושאת בנטלי קיום כבדים, ללא כל עזרה מהמדינה, הנושאת על גבה את כל הוצאות הבריאות, המודרת משירותי רווחה, הכורעת תחת מיסוי כבד מזה המוטל על כל יתר העובדים בישראל – קבוצה זו תידחק עתה, בעקבות ההסדר נשוא עתירה זו, לחיי עוני קשים עוד יותר".

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.3921871