ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ארגוני הסיוע: זינוק במספר מבקשות המקלט מאריתריאה העוסקות בזנות

תאריך: 8.3.18 מקור: הארץ, יהונתן ליס

מספר הנשים בזנות מקרב אוכלוסיית הנשים האריתראיות החיות בישראל זינק בשנה האחרונה מ–200 לכ–360, כך לפי נתוני ארגוני הסיוע שהוצגו אתמול בישיבה של ועדת המשנה למניעת סחר בנשים ובזנות. ביולי 2017 סיירו חברי הוועדה בדרום תל אביב, בשיתוף עמותת א.ס.ף, ובסיור עלה כי אין בידי המדינה מידע מדויק על מספר קורבנות הסחר והעינויים השוהים כאן ומאפייניהם. ארגוני הסיוע הביעו חשש שמספר הנשים מבקשות המקלט שעוסקות בזנות עלול לעלות בהיעדר מענים טיפוליים מתאימים.

בדיון אתמול דיווחו משרדי הממשלה על התקדמות הפרויקט שמטרתו לצמצם את פערי המידע ולמפות את הצרכים בתחום זה. עו"ד דינה דומיניץ, מתאמת המאבק בסחר בבני אדם במשרד המשפטים, אמרה לחברי הוועדה: "ההערכה היא ששוהים כיום בישראל כ–3,000 קורבנות סחר בבני אדם, כרבע מהן נשים. האוכלוסייה הזו עשויה ליפול קורבן לסחר גם בתוך ישראל, בין היתר בשל הצורך שלהם להחזיר את כספי הכופר שנאלצו לגייס ממשפחה, חברים או גורמים אחרים. יהיה קל לנצל אותם, וזה נכון במיוחד לגבי נשים שעלולות להידרדר לעיסוק בזנות".

הפיילוט שעורכים משרדי הממשלה בשיתוף רשות האוכלוסין וההגירה החל באוגוסט האחרון וכולל מאה מבקשי מקלט יוצאי מחנות העינויים בסיני. הפיילוט עתיד להסתיים ביוני ולדברי עו"ד דומיניץ, מטרתו המרכזית היא מיפוי ולימוד של הצרכים ועדיין לא מתן מענים בשלב זה. יו"ר הוועדה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), בירכה על הפרויקט אך אמרה כי "הפיילוט במבנה הנוכחי הוא לא העשייה אליה דחפנו. הוא מבקש מידע, אך הוא לא נותן שום טיפול ושום מענים. יש לבחון כיצד ניתן לתת מענה מעשי מידי לקורבנות לצד הפיילוט".

ארגוני הסיוע שנכחו בדיון מחו על כך שהמדינה אינה מוכנה להעניק לקורבנות הסחר ובראשם למשתתפים בפיילוט כל הגנה מפני גירוש למדינה שלישית או כליאה, במסגרת המהלכים שמקדמת בימים אלה הממשלה. ד"ר זואי גוטצייט, מארגון רופאים לזכויות אדם, דרשה: "הנחת המוצא של הפיילוט צריכה להיות שלא כולאים ולא מגרשים קורבנות עינויים".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5886520