ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

אמנסטי: רצח המוני, אונס והתעללויות במלחמת האזרחים בדרום סודאן

תאריך: 8.5.14 מקור: הארץ

ארגון זכויות האדם אמנסטי מפרסם הבוקר דו"ח קשה על הפשעים המבוצעים במלחמת האזרחים בדרום סודאן, הכוללים מעשי רצח המוניים, מקרי אונס רבים והתעללות קשה מצד שני הצדדים. המחברים מתריעים בעיקר מהאופי האתני של הסכסוך, שהחל כמאבק פוליטי בין הנשיא סלבה קיר לסגנו ריק מצ'אר, אך נהפך לסכסוך בין השבטים הגדולים המרכיבים את אוכלוסיית המדינה, דינקה ונואר.

עד כה הביאה הלחימה לעקירתם של יותר ממיליון תושבים - 950 אלף מהם נותרו פליטים בארצם, ועוד 290 אלף ברחו למדינות השכנות. מתוכם רק כ–80 אלף מתגוררים ב"אתרי הגנה" של משלחת האו"ם לדרום סודאן (UNMISS). באמנסטי אומרים שבמחנות הללו המצב הבריאותי קשה, ויש סכנות חמורות לביטחון הפליטים שבהם. ליתר הפליטים במדינה יש גישה מועטה אם בכלל למים נקיים, למזון ולסיוע הומניטארי.

מחברי הדו"ח קובעים כי ההסכם שאליו הגיעו הצדדים להפסקת האלימות בינואר האחרון חסר משמעות. הם מצביעים על כך שהלחימה, והפשעים המלווים אותה, נמשכת באין מפריע. למשל, במארס האחרון כבשו כוחות הממשלה את העיר מלקאל, בעוד שכוחות האופוזיציה השתלטו בחודש שעבר על העיר בנטיו, שבצפון המדינה. בעיר בור, שהיתה מוקד ללחימה בין הצדדים, נהרגו 50 בני אדם במתקפה על אחד מאתרי ההגנה של האו"ם.

באמנסטי מאשימים את שני הצדדים לפשעים שונים, ואספו עדויות רבות לאורך חודשי הלחימה שהחלה בדצמבר למקרי הטבח והאונס הקשים. שש נשים בנות נואר שרדו תקיפה מינית אכזרית של חיילים ואזרחים בסוף דצמבר במדינת המחוז יוניטי. "הייתי בחודש השלישי להיריון, אבל מאחר שנאנסתי פעמים רבות כל כך, התינוק יצא", סיפרה ניאוול. "אילו סירבתי להם, הם היו הורגים אותי. תשעה גברים אנסו אותי. הם היו דינקה".

בדמעות הוסיפה ניאוואל על ההתעללות הקשה מצד החיילים. לדבריה, הם הכריחו אותה לצפות בהחדרת מקלות עץ גדולים לאיברי מין של שבע נשים שסירבו להיאנס. החיילים אמרו לה שזה מה שיקרה לה, אם תיסרב אף היא. היא סיפרה כי שבע הנשים הללו מתו אחר כך. צעירה בת 26, אם לארבעה, שהיתה בקבוצת הנשים, אמרה כי 14 חיילים אנסו אותה ועוד 10 נשים אחרות.

ניצול מרצח המוני שביצעו חיילים בבני נואר בעיר הבירה ג'ובה סיפר כי נשאר בחיים רק כי הצליח להעמיד פני מת, בשעה שבני דינקה ירו בקבוצות של בני נואר בצריפים צבאיים בחודש דצמבר. "היו שם אולי 300 איש או יותר. היה חם ולא היו מים. היו אנשים שהתעלפו. בערב פתחנו את החלונות כדי שייכנס אוויר. כשעשינו את זה החיילים ירו פנימה מהחלונות. רבים מהאנשים שהיו בחדר שלי נהרגו. הניצולים שכבו בין המתים, והעמידו פנים שנפגעו אף הם. החיילים ירו מהחלונות בכל דבר שזז", אמר האיש.

באמנסטי הציגו כמה המלצות לקהילה הבינלאומית, לאו"ם ולצדדים הלוחמים. בפרק המסקנות נכתב כי על האו"ם לתקן את כתב הסמכות שניתן ל-UNMISS, כך שיתמקד בהגנה על אזרחים, בחקירות הנוגעות לזכויות אדם והגשת סיוע הומניטרי. הגוף הוקם בתחילה כדי לסייע לדרום סודאן בצעדיה הראשונים כמדינה, ולא נועד במקור לתפקידי חירום במקרים של טבח באזרחים. כמו כן, קראו בארגון לצדדים לשתף פעולה עם חקירה בינלאומית ולאפשר גישה מלאה לאזרחים לסיוע הומניטארי.

http://www.haaretz.co.il/news/world/africa/.premium-1.2315405