ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

אלפי מבקשי מקלט יפגינו מחר מול חולות

ActiveStills
תאריך: 16.2.14 מקור: הארץ, אילן ליאור

אלפי מבקשי מקלט מאפריקה צפויים להפגין מחר (שני) מול מתקן השהייה חולות במערב הנגב נגד מדיניות הממשלה כלפיהם. מבקשי המקלט דורשים לבטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות, לשחרר את הכלואים מכוחו ואת המוחזקים במתקן חולות ולהכיר בהם כפליטים. מאה אוטובוסים צפויים להוביל הבוקר את המפגינים מגן לוינסקי בדרום תל אביב אל המתקן, סמוך לקציעות. לבקשת המארגנים, האוטובוסים יחזרו לתל אביב וייצאו לסיבוב שני של הסעות בצהריים. מארגני המחאה הדגישו כי אינם זוכים למימון חיצוני וכל מפגין יידרש לשלם 60 שקלים עבור הנסיעה. המפגינים מתכננים להעביר את הלילה מחוץ למתקן חולות ולשוב למרכז הארץ מחר בערב.

את ההחלטה להתייצב מול מתקן חולות קיבלו מובילי המחאה בשל תחושה שההפגנות בתל אביב אינן משיגות את המטרה והממשלה אינה משנה את מדיניותה, אלא רק מגבירה את הלחץ עליהם. "הממשלה לא נותנת לנו פתרון. יש לנו רק שתי בקשות: אחת, למחוק את החוק. שתיים, שיהיו לנו זכויות אדם. זה מה שאנחנו הולכים להגיד שם", אומר אחד המארגנים, מולגטה, בן 25 מאריתריאה. הוא עצמו קיבל לפני שבוע הוראה להתייצב בחולות תוך 30 יום, אף שהוא נשוי וחרף ההתחייבות של רשות האוכלוסין וההגירה לא לחייב בעלי משפחות לשהות במתקן. לדבריו, נציגי הרשות הודיעו לו כי יבטלו את הוראת ההתייצבות אם יבוא ללשכת האוכלוסין עם רעייתו.

"חולות הוא לא מקום שיחיה בו בן אדם. אנחנו יודעים שחברים שלנו שם, אנחנו רוצים להגיד להם 'אנחנו איתכם פה', בגלל זה אנחנו באים להפגין שם ולא רק ברחבי תל אביב", אומר מועתסם עלי, בן 27 מסודאן, ממובילי מחאת מבקשי המקלט. הוא עצמו קיבל הוראה להתייצב בחולות ביום ראשון בשבוע הבא. "אף אחד לא אוהב להיות בכלא או לאבד את החיים שלו, אבל זה המדיניות של מדינת ישראל ואני נמצא במדינה ויש בה חוק ואני מכבד את המדיניות גם אם אני לא אוהב אותה. אין מה לעשות. ביום ראשון הקרוב אני הולך לחולות. אין ברירה, אני חייב ללכת וזהו. זה לא משנה איפה אני נמצא, בכלא או במתקן פתוח, אני ממשיך את הפעילות עד שהמצב ישתנה".

בארגון ההפגנה מול חולות מסייע יואל מרשק, לשעבר מרכז אגף המשימות של התנועה הקיבוצית. "הם הולכים להפגין מול הכלא מתוך מטרה לומר לממשלת ישראל ולמנהיגי העולם הגדול שלא זאת הדרך. הם לא באו לארץ כדי לעבוד, הם באו כדי להציל את חייהם. אנחנו כיהודים מצווים לעזור להם, כמו שעזרו להורים שלי להגיע בדרכים בלתי חוקיות לארץ, כי זה המקום הכי בטוח ליהודים. עבור הפליטים האלו מדינת ישראל היא המקום הכי בטוח", אומר מרשק. הוא מדגיש כי המפגינים מתכננים להעביר את הלילה במדבר, סמוך למתקן, וקורא לאזרחים להביא להם שמיכות.

בשבוע שעבר הפגינו אלפי מבקשי מקלט ליד קרית הממשלה בתל אביב ומול משרדי נציבות האו"ם לפליטים. "בשבועות האחרונים, מצבנו רק החמיר", נכתב במכתב שהעבירו לנציבת האו"ם לפליטים בישראל, וולפורגה אנגלברכט. "אנשים מבוהלים, הולכים לחדש את מסמכי השחרור על־תנאי שלהם ומקבלים 'הזמנה' למתקן חולות או פתק בכתב יד שאומר להם לחזור בעוד כמה שבועות. אלו שמקבלים 'הזמנות' לחולות, ייתכן שאין להם עתיד. הם הולכים למה שהממשלה קוראת מרכז 'פתוח' ומה שכולנו יודעים שהוא כלא. הדרך היחידה לצאת מהכלא הזה היא על ידי גירוש עצמי לאריתריאה וסודאן, מה שממשלת ישראל מכנה חזרה 'מרצון'. אבל את יודעת שאנחנו לא יכולים לחזור לאריתריאה וסודאן. אנחנו יכולים להיהרג או לעבור עינויים אם נחזור לשם".

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, נכון לסוף ספטמבר 2013 היו בישראל כ-53 אלף מבקשי מקלט מאפריקה, כ-49 אלף מהם אזרחי אריתריאה וסודאן. ישראל אינה מגרשת את אזרחי המדינות האלה, אך מפעילה עליהם לחץ רב לשוב לארצותיהם במסגרת נוהל "יציאה מרצון" ולקבל בתמורה מענק בסך 3,500 דולר. ב-2012 יצאו מישראל במסגרת הנוהל הזה 2,612 מבקשי מקלט מאפריקה. בחודש שעבר הגיע מספר העוזבים לשיא של 765 מבקשי מקלט ובמשרד הפנים מעריכים כי גם החודש תימשך המגמה.

היום דיווחה רשות האוכלוסין וההגירה על ירידה חדה במספר מבקשי המקלט המתגוררים באילת – מ-6,000 ל-3,100. הרשות ציינה כי אכיפה מוגברת היא שהובילה לירידה במספר השוהים באילת ורבים מהם עזבו את ישראל. עם זאת, הרשות לא השיבה לשאלות "הארץ" באיזו נקודת זמן היו באילת 6,000 מבקשי מקלט ועל אלו נתונים היא מסתמכת. הרשות מסרה עוד כי פתחה השבוע שלוחה קבועה באילת "שמטרתה לסייע למסתננים בלתי חוקיים לצאת מרצון לארצות מוצאם ולבצע מבצעי אכיפה על מעסיקי מסתננים". לפי הודעת הרשות, 480 מבקשי מקלט מאילת קיבלו בחודש האחרון הוראה להתייצב במתקן חולות. כמו כן, קיבלה הרשות 60 בקשות של אפריקאים המתגוררים באילת לעזוב את ישראל במסגרת נוהל "יציאה מרצון".

"פעולות האכיפה המוגברות בעיר אילת נמשכות ובשבוע שחלף בוצעו כ-60 ביקורות בבתי מלון ובתי עסק בעיר וניתנו דו"חות למעסיקים אשר העסיקו מסתננים באופן לא חוקי", מסרה הרשות. בהודעה נכתב כי ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, "בירך על הפעילות של רשות האוכלוסין וההגירה וציין כי יש להמשיך ולפעול בכל דרך לצמצם את מספר המסתננים הבלתי חוקיים השוהים באילת". יחד עם זאת העלה שוב ראש העירייה את דאגתו ממצוקת המחסור בעובדים בענף המלונאות וביקש את תמיכתה של רשות האוכלוסין וההגירה "לסייע במציאת חלופות למצוקת כוח האדם בבתי המלון באילת".

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2246016