ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

אוגנדה: ישראל מציידת מבקשי מקלט בוויזה מזויפת

תאריך: 13.4.18 מקור: הארץ, לי ירון

אוגנדה אומרת כי מסמך רשמי שמעבירה ישראל למבקשי מקלט שעוזבים אליה מרצון, שעליו חתומה ממשלת אוגנדה, הוא "הונאה מוחלטת". גורמים רשמיים באוגנדה אמרו כי מדובר במסמך מזויף, והעבירו ל"הארץ" עותק של מסמך מקורי.  ברשות האוכלוסין וההגירה אומרים שמדובר בוויזה מטעם ממשלת אוגנדה, שישראל מעבירה למגורשים בהיעדר נציגות רשמית לאוגנדה בישראל. מדובר בפעם השנייה שטוענים באוגנדה כי המסמכים שישראל מנפיקה מזויפים.

את המסמך מקבלים בשנים האחרונות מבקשי המקלט שהחליטו לעזוב את ישראל במסגרת תוכנית "עזיבה מרצון", כך מתברר מבדיקת "הארץ". בשדה התעופה מנפיקים נציגי רשות ההגירה לעוזבים שורת מסמכים, בהם כרטיס טיסה, תעודת מעבר ומסמך שכותרתו ״Arriving to Uganda — Visa Confirmation״, המצהיר שעם בואם לשדה התעופה באנטבה תונפק עבורם ויזת כניסה, בצירוף פרטיו האישיים של הנוסע ואיחול ל"מסע נחמד".

המסמך נושא את סמלו של Directorate of Citizenship and Immigration Control, גוף ממשלתי הכפוף למשרד הפנים האוגנדי המהווה מקבילה לרשות ההגירה בישראל, אך הוא לא חתום בידי אף גורם ברשות וכולל רק חתימה אלקטרונית מטושטשת. על גרסאות מוקדמות יותר שלו, שחולקו לעוזבים כבר ב-2014, חתום אדם בשם ג'ורג', ללא ציון שם משפחתו.

ברשות האוכלוסין וההגירה אמרו בתגובה לשאלת "הארץ" כי מדובר בוויזה של ממשלת אוגנדה שמקבלים מבקשי המקלט בישראל עם תעודת מעבר. עם זאת, בלשכת נשיא אוגנדה בדקו את המסמך וטענו כי מדובר בזיוף שאינו דומה כלל למסמכים רשמיים שמנפיקים משרדי המדינה. "זו הונאה מוחלטת", אמר גורם בלשכה. "המסמכים הם זיוף ולא נראים בשום אופן כמו מסמכי אישור מטעם ממשלת אוגנדה". מסמך לדוגמה שהציגו גורמים בלשכה נראה שונה לחלוטין מהמסמך שמקבלים העוזבים.

גם בשיחות מוקלטות אשר הגיעו לידי "הארץ" נשמע רוברט קנומה, האחראי על ביקורת הגבולות בנמל התעופה שבאנטבה, מכחיש את קיומו של המסמך וטוען שהוא "אינו קיים". "אף אחד לא כתב את המסמך הזה. זה מזויף, לחלוטין מזויף", נשמע קנומה בהקלטות. בנוסף הוא מבקש לפענח את זהות החתום על המסמך, אך החתימה כאמור אינה קריאה.

בתשובת המדינה שהוגשה השבוע לבג"ץ לקראת הדיון בעתירות של עורכי הדין אביגדור פלדמן ואיתי מק, מופיעה התייחסות למסמך, המציגה אותו כאשרת כניסה רשמית עבור מבקשי המקלט העוזבים. "במסגרת שיתוף הפעולה בין מדינת ישראל לבין המדינה השלישית השנייה בכל הנוגע ליישומו של ההסדר, מועברים כלל הפרטים של המסתנן המיועד להרחקה אל המדינה השלישית השנייה בטרם צאתו אליה", נכתב בתשובת המדינה. "או אז, שולחת המדינה השלישית השנייה ויזת כניסה המשמשת את המגיעים אליה לשם כניסה חוקית למדינה ושהייה בה בימים הראשונים לבואם למדינה".

"כל מסתנן היוצא למדינה השלישית השנייה מקבל שני עותקים מתעודת מעבר ישראלית הנושאת את פרטיו האישיים", נכתב עוד. "במהלך 30 הימים האמורים יכול כל אחד מן המגיעים מישראל לבקש מנציגי המדינה השלישית השנייה לקבל את תעודת הזהות לה הוא זכאי. על פי מידע שנמסר לשליח המיועד מן הגורם האחראי שמקביל לו במדינת היעד השלישית השנייה, בקשות כגון זו נענות בתוך פרק זמן של עד חמישה ימים".

בתשובת המדינה נטען עוד שבין המדינות מתקיים הסכם מפורש לקבלת מבקשי המקלט. "עוד כולל ההסדר המתוקן התחייבות מפורשת של המדינה השלישית השנייה לקלוט מסתננים המגיעים אליה מישראל, בין אם אלה יבואו בשעריה מיוזמתם ובין אם יורחקו אליה שלא מרצונם", נכתב בתשובת המדינה לבג"ץ. בלשכת נשיא אוגנדה הכחישו את הטענה. "זה לא נכון שכל מבקש מקלט מקבל ויזה ותעודת זהות עם בואו", נמסר מטעמם. "לאוגנדה יש מערכת ניהול גבולות אלקטרונית, שבה יכולים המבקרים להגיש בקשה לוויזה. הם מציגים את זה עם המסמכים הרלוונטיים בכל נקודת כניסה שבה הם נבדקים. שום דבר מכל זה לא קרה במקרה זה. מבקשי המקלט המגיעים לכל נקודת כניסה ללא ניירות רלוונטיים מגורשים על אותו מטוס שהביא אותם, יחד עם קנסות גבוהים לחברות התעופה. אנחנו שוב מדגישים כי זה על ממשלת ישראל להוכיח שיש להם חוזה עם אוגנדה בנושא זה. כפי שמצב עכשיו, לאוגנדה אין שום קשר עם החלטה זו".

אחד ממבקשי המקלט אשר קיבל את המסמך ביציאתו מישראל סיפר שחשש שמדובר במסמך בלתי אמין כבר כשקיבל אותו. "זה נראה לגמרי מזויף", סיפר. "כמו מסמך שמיוצר מחוץ לאוגנדה, אבל חתום באופן רשמי בכל זאת על ידם". לדבריו, בחר לזרוק את המסמך מיד לאחר שקיבל אותו בשדה התעופה, מחשש שייעצר באוגנדה בשל נשיאת מסמך כוזב.

לא מדובר בפעם הראשונה בה עולות טענות נגד ישראל בדבר הנפקת מסמכים מזויפים למבקשי המקלט העוזבים. שליח "הארץ" לאוגנדה ראיין שני מגורשים אשר העידו שקיבלו מסמך מאדם שהזדהה כנציג ישראלי המאפשר לחצות את הגבול האוגנדי למדינה סמוכה, קניה למשל. המסמך הוא כביכול של רשות ההגירה האוגנדית, האמונה על הוצאת ויזות ועל כניסתם ויציאתם של אנשים בעלי מעמד מהמדינה. אולם, רשות ההגירה האוגנדית הכחישה שהוציאה את המסמכים הללו. ברשות טענו אז שאלו מוצאים רק לבעלי אזרחות או בעלי מעמד של שוהים חוקיים או מי שביקשו מקלט באופן מסודר, ומונפקים במקרים אלו על ידם דרך משרד ראש הממשלה. "הארץ" פנה אז לקבלת תגובת רשות האוכלוסין וההגירה, אולם בזו לא היתה כל התייחסות למסמך המדובר ורק נמסר כי "חלק מההסדר הוא שהיוצאים מרצון מקבלים מסמכים המסדירים את שהותם במדינה השלישית".

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בשלוש וחצי השנים האחרונות יצאו לאוגנדה כ-1,750 בני אדם. בשנת 2015 עזבו 485 מבקשי מקלט, בשנת 2016 עזבו 506 בני אדם ובשנת 2017 יצאו אליה 630 בני אדם. עד כה עזבו השנה לאוגנדה 128 אנשים.

כבר במארס 2013, במסגרת דיון בעתירה נגד תיקון לחוק למניעת הסתננות, הודיעה נציגת המדינה כי ישראל הגיעה להסדר עם מדינה שלישית להעברה של מבקשי מקלט. במארס 2014 הודיע שר הפנים דאז, גדעון סער, שלישראל יש הסכמים עם "מדינות שלישיות", וכי החלה עזיבת "מסתננים" למדינות אלו במספרים מצומצמים. בינואר 2015 ציינה המדינה בתשובתה לעתירה נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות כי "1,093 מסתננים" יצאו מישראל במסגרתם.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5994714